Kasaba batidan doguya dogru Asarcik, Ortaköy, Üçgözen ve Karaevli köylerinin birlesmesiyle 1972 yilinda Senyurt adini alarak belediye olmustur. Asarcik, Ortaköy ve  Üçgözen'in ilk yerlestigi alan Asarcik Mercimek dagi eteklerinde; Ortaköy ve Üçgözen simdiki Ali tepenin dogu ve bati eteklerinde idi. Ilk yerlesim dönemlerinde sik sik sel afeti ve kayalarin oynamasi nedeniyle her üç köy de can ve mal kayiplari olmakta idi. Almus barajinin yapilmasi ve Turhal - Tokat karayolunun yapimindan sonra köylerin yaklasik 2 km güneyinde ulasima ve tarima daha müsait alanlar olustugundan bu köyler simdiki yerine nakil olmus. Asarcik'in nakli bakanlar kurulu karariyla olmustur.
   Tokat-Turhal karayolu simdiki kasabanin tam ortasindan geçmekle birlikte, 1974 yilinda yaklasik 700 metre güneye sehirlerarasi yol yapilmistir.
   Pazar'a komsu olan Karaevli köyü ise irmak taskinlari, tarim arazilerin su baskini büyük ve küçükbas hayvanlarin telef olmasi nedenleri ile Üçgözen mahallesinin dogu kismindaki düz araziye devlet tarafindan nakledilmistir ve köy sakinleri afet konutlarina yerlestirilmistir.
   Tüm bu zincirleme hadiselerden sonra bu dört köy mahalle olarak Senyurt kasabasini teskil etmistir.
   Yöremizin sehirlerarasi yol güzergahinin üzerinde olmasi, tarim ve hayvancilik için uygun olmasi, ilimizdeki birçok insani kasabamiza çekmistir.
   Degisik etnik yapilardan olusan kasabamizda uzun yillardan beri kasabanin kendine has kültür yapisini ortaya çikarmistir.
   Insanlar kivanç ve tasada genellikle ortak hareket etmektedir. Cenazesi olan aileye etnik yapisina bakilmaksizin her türlü insan tarafindan kosulmakta, yardim edilmekte, acisi paylasilmaktadir. Dügünü olan aileye maddi durumu göz önünde bulundurulmayip gidilmekte ve yardimci olunmaktadir. Büyüklere saygi Senyurt kültürünün ayri bir parçasi olup ülkemizin hiçbir yerinde olmadigi gibi her etnik grup gerek kendi büyüklerine gerekse diger gruplarin yaslilarina saygi ve muhabbet duymaktadir. Tüm bunlar kasabamizin güzel taraflaridir. Küresellesen dünyada gençlerimiz etkilenmekte, görsel yayin çoklugu, tüketim çilginligi insanlar arasindaki muhabbeti zayiflatmakta, bu olumsuzluklar da bizi düsündüren taraflardir. Gençlerimizin daha iyi kaynasmasi, folklor ve geleneklerimizi daha iyi yasatmasi için kasabamizda 'Belediye Baskani'mizin maddi ve manevi katkilariyla folklor ekibi kurulmus, gerek dügün gerekse festivallerde bölgemizin aranan ekibi olmustur, daha da gelistirilecektir. Yaslilarimizin ve çocuklarimizin birlikte bulunabilecegi 3 adet çocuk parki %90 fiziki olarak bitirilmis ve hizmete açilmistir. Kasabamizda Domates festivali etkinlikleri yapilmis yogun ilgiyle karsilasilmistir. Bu yildan itibaren kasabamiza özgü olan elma için festival tertip edilecektir

T.C. ŞENYURT BELEDİYESİ © 2017