Kasabamiza her mevsim ulasim saglanmaktadir. Ulasimda kullanilan karayolu tamamen asfalttir. sanayi yatirimlarinin bulundugu Turhal ilçemize 11 km,

Tokat ilimize 34 km'dir. Tokat üzerinden Sivas'a ulasim imkani vardir. Turhal üzerinden Amasya, Samsun ve Ankara'ya ulasilmaktadir.

Kasaba halkinin ile ve ilçeye ulasimi genellikle kasaba içinden geçen minibüslerle olmaktadır.

Senyurt beldesi, Orta Karadeniz bölümünde yer alan Tokat ili, Turhal ilçesine bagli olan son nüfus sayimina göre nüfusu 2887 olan sirin bir kasabadir. Denizden yüksekligi 600 metre olup Iç anadolu'dan Orta Karadeniz'e geçis manasinda cografi ve iklimsel özellikler tasir. Toprak yüzey yapisi jeolojik olarak en genç formasyonlari olusturmaktadir. Toprak yapisi yamaçlardan güneye dogru ince malzemelerden olusmustur. Kalinlik 1 ile 5 metre arasindadir. Kalinlik yamaçlara dogru artmaktasir. Toprak kil, silt, kum elemanlarinin birlesmesinden olusmustur. Tarim arazisi olarak kullanilan tahavvül sonu 0 ila 1 metre arasindadir. Kasabanin kuzeyinden, Pazar ile Senyurt arasindan Yesilirmak geçmekte olup bu havzada verimli topraklar mevcuttur. Güneye çilidikça meyva tarimina daha müsait bir arzi yapisi karsimiza çikmaktadir. Güneyde bulunan kasabaya paralel daglarda mese, pelit, akasya gibi agaç yapilari mevcuttur. Tarim alanlarinda serpinti kayaç çesitleri görülmekte bu da tarima tarimi daha elverisli hale getirmektedir.

 

                              ilçe merkezine :12 km

                              il merkezine : 34 km

                              Nüfus: 1995 sayımında 3382 kişi, 2000 sayımında ise 2887, 2011 Yılı İtibari İle 2387 dir.

                              Mahalleler: ASARCIK MAHALLESİ , ORTAKÖY MAHALLESİ, ÜÇGÖZEN MAHALLESİ, KARAEVLİ MAHALLESİ

 

Kasaba batidan doguya dogru Asarcik, Ortaköy, Üçgözen ve Karaevli köylerinin birlesmesiyle 1972 yilinda Senyurt adini alarak belediye olmustur. Asarcik, Ortaköy ve  Üçgözen'in ilk yerlestigi alan Asarcik Mercimek dagi eteklerinde; Ortaköy ve Üçgözen simdiki Ali tepenin dogu ve bati eteklerinde idi. Ilk yerlesim dönemlerinde sik sik sel afeti ve kayalarin oynamasi nedeniyle her üç köy de can ve mal kayiplari olmakta idi. Almus barajinin yapilmasi ve Turhal - Tokat karayolunun yapimindan sonra köylerin yaklasik 2 km güneyinde ulasima ve tarima daha müsait alanlar olustugundan bu köyler simdiki yerine nakil olmus. Asarcik'in nakli bakanlar kurulu karariyla olmustur.
   Tokat-Turhal karayolu simdiki kasabanin tam ortasindan geçmekle birlikte, 1974 yilinda yaklasik 700 metre güneye sehirlerarasi yol yapilmistir.
   Pazar'a komsu olan Karaevli köyü ise irmak taskinlari, tarim arazilerin su baskini büyük ve küçükbas hayvanlarin telef olmasi nedenleri ile Üçgözen mahallesinin dogu kismindaki düz araziye devlet tarafindan nakledilmistir ve köy sakinleri afet konutlarina yerlestirilmistir.
   Tüm bu zincirleme hadiselerden sonra bu dört köy mahalle olarak Senyurt kasabasini teskil etmistir.
   Yöremizin sehirlerarasi yol güzergahinin üzerinde olmasi, tarim ve hayvancilik için uygun olmasi, ilimizdeki birçok insani kasabamiza çekmistir.
   Degisik etnik yapilardan olusan kasabamizda uzun yillardan beri kasabanin kendine has kültür yapisini ortaya çikarmistir.
   Insanlar kivanç ve tasada genellikle ortak hareket etmektedir. Cenazesi olan aileye etnik yapisina bakilmaksizin her türlü insan tarafindan kosulmakta, yardim edilmekte, acisi paylasilmaktadir. Dügünü olan aileye maddi durumu göz önünde bulundurulmayip gidilmekte ve yardimci olunmaktadir. Büyüklere saygi Senyurt kültürünün ayri bir parçasi olup ülkemizin hiçbir yerinde olmadigi gibi her etnik grup gerek kendi büyüklerine gerekse diger gruplarin yaslilarina saygi ve muhabbet duymaktadir. Tüm bunlar kasabamizin güzel taraflaridir. Küresellesen dünyada gençlerimiz etkilenmekte, görsel yayin çoklugu, tüketim çilginligi insanlar arasindaki muhabbeti zayiflatmakta, bu olumsuzluklar da bizi düsündüren taraflardir. Gençlerimizin daha iyi kaynasmasi, folklor ve geleneklerimizi daha iyi yasatmasi için kasabamizda 'Belediye Baskani'mizin maddi ve manevi katkilariyla folklor ekibi kurulmus, gerek dügün gerekse festivallerde bölgemizin aranan ekibi olmustur, daha da gelistirilecektir. Yaslilarimizin ve çocuklarimizin birlikte bulunabilecegi 3 adet çocuk parki %90 fiziki olarak bitirilmis ve hizmete açilmistir. Kasabamizda Domates festivali etkinlikleri yapilmis yogun ilgiyle karsilasilmistir. Bu yildan itibaren kasabamiza özgü olan elma için festival tertip edilecektir

T.C. ŞENYURT BELEDİYESİ © 2017